Home Home

 
Home
> Grades 3-4 > Math > Math Challenge >
















 

 

 

 

 


Back to School Shopping

Problem #107
Deadline to submit the solution: September 30th , 2003

Jerry bought a 5-subject notebook and a box of crayons for $4.50. The crayons cost $2.00 more than the notebook.

Q1. What is the price of the notebook?

Q2. What is the price of the crayons?


Solutions

mist from NEW BRUNSWICK MONCTON
Grade: 3 Age: 8 School:
Solution:
Q1: $ 1.25
Q2: $ 3.25
Q3: none

I THOUGHT IF IT WAS 4.00 THE CRAYON'S WOULD BE 3.00 $ THE NOTEBOOK WOULD BE 1.00 BUT THERE WAS A 50 CENT'S INN IT AND I KNEW THAT WHEN I TAKE AWAY THE NOTEBOOK'S COST FROM THE CRAYON'S COST IT WOULD HAVE TO EQUAL 2.00, SO I KNEW THAT THE LAST 2 NUMBERS WOULD HAVE TO BE THE SAME,(SO THAT WHEN I TAKE AWAY THEY WOULD EQUAL ZERO) BUT I THOUGHT THAT 50 CENTS COULDEN'T BE DIVIDED SINCE 5 WAS A ODD NUMBER , THEN I REMEMBERED THAT 50 COULD BE DIVIDED SINCE IT WAS BIGGER THEN 5 , WHEN I DIVIDED IT THE ANSWER WAS 25 SO I THOUGHT MAYBE I COULD TRY TO SEE IF IT COULD WORK AND IT DID.
3.25
-1.25
______
2.00
About me: I'M MOSTLY CORRECT ABOUT STUFF AND I CAN WRITE A LOT OF STUFF.
-----------------------------------
Gabby from Usa
Grade: 4 Age: 9 School:
Solution:
Q1: $1.25
Q2: $3.25

I used a chart and I tried diffrent numbers until I found out the answer.
About me: I like going on roller coasters and Darien Lake.
-----------------------------------
Corey B. from U.S.A.
Grade: 3rd Age: 8 School:
Solution:
Q1: $1.25
Q2: $3.25


About me: I like sports
-----------------------------------
Sushant Gadgil from USA
Grade: 3 Age: 8 School:
Solution:
Q1: The notebook cost $1.25.
Q2: The crayons cost $3.25.

Since the crayons cost $2.00 more than the notebook I came up to $1.25 not $1.00 because it said that Jerry used $4.50 to buy both the items. So it couldn't be $1.00. I did $3.50 because $4.50-$1.25=$3.25.
About me: I like to play with my friends and family.
-----------------------------------
Corey Brinda from U.S.A.
Grade: 3rd Age: 8 School:
Solution:
Q1: $1.25
Q2: $3.25

I did subtraction for what I thoght the answer was.
About me: I like sports.
-----------------------------------
Alison Wang from USA
Grade: 4th Age: 8 School:
Solution:
Q1: $1.25
Q2: $3.25

I did the problem solving stategy "Guess and check." You are supposed to guess the answer and then check if your answer is right. But make an educated guess. That means that if your answer is really far away, then guess a bigger or smaller number. If the answer is close, or very close,don't guess a number that is a lot bigger then that number.
About me: I like to ice skate. I play piano.I love doing math.Your website is very interesting to me

 



                


Home
Site Map Comments Parents Teachers Privacy Policy and Terms of Use
K-2 ( Math, Language Arts 3-4 ( Math, Language Arts 5-8 ( Math, Language Arts)
All Ages (MindTwisters, Games) Advertise

info@dositey.com

Copyright ©Dositey Corporation 1998-2005